کتابخانه مجازی : بهترین کتابخانه های اینترنتی آنلاین ایرانی

کتابخانه مجازی

کتابخانه الکترونیکی، کتابخانه مجازی، کتابخانه دیجیتال، کتابخانه اینترنتی یا کتابخانه آنلاین که سیر تکامل کتابخانه پس از کتابخانه های سنتی هستند، امروزه بسیار مورد بحث قرار گرفته اند و افراد انگشت شماری تا به حال نام این نوع از کتابخانه ها به گوششان نخورده است. بی شک هر شخصی که با دنیای مجازی در ارتباط است دست کم یک بار به کتابخانه های نام برده شده رجوع کرده است. ما در این مقاله به تعریف انواع کتابخانه های مجازی و کتابخانه های الکترونیکی و… می پردازیم. و برای درک و آشنایی بیشتر و بهتر شما عزیزان، شباهت ها و تفاوت های چنین کتابخانه هایی را مورد بررسی قرار می دهیم. برای این که اطلاعات کامل و جامعی درباره کتابخانه های آنلاین، کتابخانه های اینترنتی و سایر کتابخانه های ذکر شده به دست آورید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

همه ما گاهی برای یافتن جواب سوال های خود به کتابخانه ها مراجعه می کنیم. اما کتابخانه های سنتی همواره برای مراجعه کنندگان و نیز برای خود کتابخانه محدودیت هایی ایجاد می کند مثلا کتابخانه های سنتی نیاز به فضا و هزینه دارند و افراد نیز جهت دست یابی به کتاب مورد نظر خود حتما باید به صورت حضوری برای خرید کتاب اقدام نمایند. از طرفی دیگر حجم زیاد اطلاعات نیاز به فضای بسیار زیادی برای نگهداری دارد. همه این مشکلات و محدودیت ها، متخصصان فن آوری را به فکر وا داشت که سیستمی را طراحی کنند که در فضا، زمان و حتی هزینه های ایجاد شده صرفه جویی کنند که ماحصل این حرکت، تولید میکرو فیلم ها و میکرو فیلم های رایانه ای شد که تمامی این موارد دست به دست یکدیگر دادند و در نهایت منجر به تولید لوح های فشرده نوری شدند. به این ترتیب حجم بالای اطلاعات در کمترین زمان و تا حدودی با کمترین هزینه در اختیار مصرف کنندگان قرار می گرفت. با گذشت زمان و پیشرفت فناوری اطلاعات و همچنین پیدایش اینترنت، تحول عظیمی در زمینه انتقال اطلاعات ایجاد شد و امروزه با کتابخانه های دیجیتالی و کتابخانه های الکترونیکی دسترسی به اطلاعات با سرعت بیشتر، کیفیت بالاتر و هزینه کمتر برای همه ما فراهم شده است. قابل پیش بینی است که در آینده، دیگر اثری از کتابخانه های سنتی باقی نماند و بیشتر به موزه ای از کتاب های نادر مبدل شوند چرا که امروزه تنها با یک جستجوی ساده در یک کتابخانه اینترنتی در کمترین زمان می توان کتاب مورد نظر خود را یافت.

کتابخانه مجازی

محیط کتابخانه مجازی به چه صورت است؟

محیط یک کتابخانه مجازی به تیم های مجازی شباهت دارد. تمامی کاربران قادر هستند از طریق اینترانت کتابخانه و یا اینترنت، منابع اطلاعاتی مورد نظر را مشاهده و یا درخواست کنند و در صورت نیاز به منابع تحقیقاتی بیشتر می توانند از طریق شماره تلفن ها و ایمیل قرار داده شده با کارکنان تماس بگیرند.

همانطور که می دانید با ظهور فن آوری های جدید و همچنین گسترش استفاده از اینترنت، چنین کتابخانه هایی ایجاد شدند. ارائه خدمات ازطریق وب سایت های آن ها و به صورت شبانه روزی در تمام روز هفته و بدون نیاز به مراجعه به مکانی خاص انجام می شود. علاوه بر دستیابی سریع و وسیع به فهرست ها و پایگاه های اطلاعاتی در کتابخانه مجازی و کتابخانه آنلاین موضوع دیگری مانند هدایت پژوهشگران و محققان به منابع کم یاب، باعث افزیش محبوبیتشان در جامعه شده است.

تفاوت کتابخانه های مجازی با کتابخانه های سنتی

در کتابخانه های مجازی کاربران کتابخانه را نمی بینند درنتیجه قادر به دیدن پیش نمایش منابع، جمع آوری و یا دسترسی به پایگاه داده نخواهند بود. تنها راه های ارتباطی با کتابخانه نیز ایمیل، فکس و تلفن است. در نتیجه آموزش سواد اطلاعاتی به کاربران برای استفاده آسان از منابع الکترونیکی کتابخانه و همچنین جستجوی پایگاه های شبکه ای از طریق اینترانت و ایترنت الزامی است و تمامی این آموزش ها از راه دور به وسیله ارتباط تلفنی ارائه می شود.

مزایای کتابخانه های مجازی

 • دسترسی سریع به طیف گسترده ای از منابعی که در مجموعه های فیزیکی موجود است.
 • محدود به زمان خاصی نیستند. همانطور که می دانید کتابخانه های سنتی ساعت های کاری مشخصی دارند در حالی که کتابخانه های مجازی این گونه نیستند و در هر ساعت از شبانه روز و تنها با اتصال به اینترنت می توانید منابع تمامی کتابخانه های عظیم جهان را در اختیار داشته باشید.
 • فرصت های یادگیری که در کتابخانه مجازی فراهم است در کتابخانه های فیزیکی امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر کتابخانه مجازی، مکملی برای محیط های آموزشی مجازی هستند.
 • مطالب بروز یک کتابخانه مجازی بسیار بیشتر از کتابخانه های سنتی است. می توان اطلاعات موجود در منابع جستجو شده در کتابخانه مجازی را چندین بار بروز کرد.

کتابخانه دیجیتال چیست؟

در کتابخانه های دیجیتال به جای استفاده از کاغذ و یا دیگر رسانه های سنتی و محلی، تمامی اسناد به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند. و اساس چنین کتابخانه هایی ذخیره و استفاده از اطلاعات به صورت الکترونیکی است. با کتابخانه های دیجیتال شما محدود به زمان و مکان نخواهید بود و در هر نقطه ای از جهان زندگی کنید به راحتی و توسط شبکه های رایانه ای می توانید به تمامی اطلاعات کتابخانه های بزرگ دسترسی داشته باشید. استفاده از عبارات گوناگون مانند کتابخانه الکترونیکی، کتابخانه مجازی و… برای کتابخانه دیجیتال باعث سردرگمی بسیاری از افراد شده است اما مفهوم و معنای دقیق هیچ یک از آن ها تا به امروز مشخص نشده است.

خصوصیات کتابخانه دیجیتال

 • کتابخانه های دیجیتال تمامی منابع الکترونیکی و کاغذی را شامل می شوند. به عبارت دیگر کتابخانه های دیجیتالی نمونه ی دیجیتال شده کتابخانه های سنتی هستند.
 • یک دید کلی از تمامی اطلاعات در کتابخانه وجود دارد و بدون این که نوع و فرمت آن ها در نظر گرفته شود در اختیار کاربر قرار داده می شود.
 • در کتابخانه دیجیتالی نیز همانند کتابخانه های سنتی، خدمات به گروهی از کاربران ویژه ارائه می شود اما امکان دارد که یک کتابخانه دیجیتال از هر نقطه ای از شبکه کاربر داشته باشد.
 • محدودیت استفاده از یک منبع خاص در کتابخانه های دیجیتالی وجود ندارد و ممکن است چندین کاربر به صورت همزمان از یک منبع استفاده کنند.
 • کتابخانه های دیجتالی علاوه بر نیاز به کتابداران ماهر نیاز به خدمات متخصصان رایانه ای و شبکه ای نیز دارد.
 • در کتابخانه های دیجیتالی هیچ گاه به صورت مستقیم و حضوری میان کتابدار و کاربر ارتباط برقرار نمی شود.

کتابخانه الکترونیکی

کتابخانه الکترونیکی به کتابخانه ای گفته می شود که تمامی مواد و خدمات الکترونیکی مانند مجله الکترونیکی، کتاب الکترونیکی و همچنین اشکال مختلف آنالوگ ها که برای استفاده نیاز به الکتریسیته دارند را شامل می شود. کتابخانه الکترونیکی به این معنی است که تمامی فرآیند های اصلی کتابخانه، ماهیت الکترونیکی داشته باشند. استفاده گسترده از رسانه های الکترونیکی برای ذخیره و ارائه اطلاعات، یکی از شاخصه های مهم کتابخانه الکترونیکی است که تمامی این اطلاعات در قالب لوح های فشرده و یا دسترسی به وسیله اینترنت ارائه می شود. با وجود استفاده گسترده از رسانه های الکترونیکی در کتابخانه ها، همچنان کتاب های متعارف نیز در کنار انتشارات الکترونیکی حضور دارند و کتابداران کتابخانه های الکترونیکی نیز کمک های قابل توجهی به موضوعات کتابخانه ای می کنند. قابل ذکر است که در حال حاضر بسیاری از کار های مربوط به کتابداران به وسیله رایانه ها انجام داده می شود.

کتابخانه مجازی

تفاوت کتابخانه های الکترونیکی و کتابخانه های دیجیتالی

کتابخانه الکترونیکی:

بهتر است بدانید که کتابخانه های دیجیتالی گامی جلوتر از کتابخانه های الکترونیکی هستند. همانطور که می دانید در کتابخانه های الکترونیکی حضور فیزیکی بیشتر بوده و عملکرد و فضای چنین کتابخانه هایی دقیقا مانند کتابخانه های سنتی و خودکار است به عنوان مثال دارای قفسه، کتابدار و منابع هستند که دقیقا مانند کتابخانه های سنتی اداره می شود و تنها تفاوت آن با کتابخانه های سنتی در این است که در کتابخانه های الکترونیکی مواد غیر چاپی مانند فیلم، میکرو فیلم ، میکرو فیش، انواع لوح های فشرده و نیز دیگر منابع الکترونیکی موجود می باشد و از جهتی ارتباطات شبکه ای و دیجیتالی در چنین کتابخانه هایی نوپا هستند و بازیابی اطلاعات در آن ها معمولا از طریق شبکه های محلی صورت می گیرد.

کتابخانه دیجیتال:

برخلاف کتابخانه الکترونیکی در چنین کتابخانه هایی حضور فیزیکی و همچنین منابع چاپی به میزان بسیار اندک وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که منابع چاپی نیز به منابع دیجیتالی تبدیل می شود و بعد در اختیار کاربر قرار داده می شود. خدمات نیز به صورت خودکار و دیجیتالی است و کاربران می توانند به وسیله شبکه های ارتباطی به منابع دیجیتالی دسترسی پیدا کنند و از آن ها استفاده لازم را ببرند. به این نکته توجه کنید که کتابدار واسط در چنین کتابخانه هایی بیشتر دارای جنبه آموزشی و مشاوره ای است پس در نتیجه نقش او بسیار کم رنگ خواهد بود.

حال که با مفهوم کتابخانه الکترونیکی، کتابخانه مجازی، کتابخانه اینترنتی و کتابخانه آنلاین آشنا شدید در پایان ۱۰ کتابخانه آنلاین و کتابخانه اینترنتی که دارای محبوبیت زیادی در بین کاربران هستند را معرفی می کنیم و امیدواریم در جستجو های روزمره شما مفید واقع شده و بتوانید به بهترین منابع دسترسی پیدا کنید.

معرفی بهترین کتابخانه های اینترنتی آنلاین ایرانی

 1. کتابخانه آنلاین ایبوک رالی

ایبوک رالی بزرگترین و محبوب ترین سایت خرید کتاب در جهان است که می توان بیش از ۵ میلیون کتاب الکترونیکی متعلق به ناشر های معتبر جهان را در آن یافت و به عنوان بزرگترین و کاملترین مرجع دانلود کتاب الکترونیک شناخته شده است که امکان دانلود رمان، کتاب دانشگاهی، کتاب علمی و… در آن وجود دارد. نکته بسیار مهم که باید درباره ایبوک رالی بدانید این است که قیمت و هزینه عرضه شده نسبت به سایت هایی مانند آمازون، بسیار کم تر است. جالب است بدانید در ایبوک رالی حتی می توانید با بیت کوین و همچنین با ریال اقدام به خرید کتاب کنید. این سایت امکان سفارش کتاب را نیز برای کاربران فراهم آورده است و در صورت نبود کتاب درخواستی شما در کتابخانه آنلاین ایبوک رالی، شما می توانید به صورت افلاین کتاب مورد نظر را سفارش دهید. از قابلیت دیگر این کتابخانه این است که در حین جستجوی کتاب نیازی نیست نام ناشر و یا نام کامل کتاب را بدانید، تنها می توانید با تایپ کمی از عنوان کتاب، کتاب مورد نظر را بیابید. لازم به ذکر است این کتابخانه برای کسانی که دنبال مطالب و منابع بروز هستند بهترین گزینه است چرا که منابع و کتاب های موجود در این کتابخانه به صورت ماهانه بروز رسانی می شود.

 

جهت دانلود کتاب از ایبوک رالی، راهنمای خرید کتاب خارجی را مطالعه فرمایید.

کتاب الکترونیکی
کتاب الکترونیکی

 

 

 1. کتابخانه اینترنتی علاء الدین

این کتابخانه، کتابخانه ای چند زبانه و رایگان است که برای نخستین بار به صورت مجازی به ترجمه کتاب های خود به زبان عربی و فارسی پرداخته است. شما قادر خواهید بود به صورت آنلاین نیز کتاب  مورد نظر خود را مطالعه کنید.

 1. کتابخانه آنلاین کتاب های مذهبی

در این کتابخانه بیشتر از ۹۰۰ نسخه کتاب در زمینه دین و اندیشه وجود دارد همچنین این سایت امکان مطالعه به صورت انلاین را به کاربر می دهد.

 1. کتابخانه پژوهشکده حقوقی شهر دانش

اگر دنبال یافتن کتابخانه ای حقوقی هستید، کتابخانه اینترنتی و آنلاین پژوهشکده حقوقی دانش انتخاب خوبی برای شما خواهد بود چرا که این سایت همه منابع مورد استفاده برای دانشجویان، پژوهشگران و به عبارتی دیگر برای کلیه حقوقدانان را در خود جای داده است.

 1. کتابخانه آنلاین تبیان

کتابخانه تبیان که یک دهه است مشغول به کار شده علاوه بر ارتقای استاندارد های بین المللی موفق شده است منابع رایگان خود را که در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی است را به بیش از ۱۰۰۰۰۰ منبع برساند. فهرست نویسی منابع بر اساس استاندارد بین المللی و استفاده از اصطلاح نامه های فرهنگی “اصفا” و “علوم اسلامی” از ویژگی های مهم این کتابخانه است.

 1. کتابخانه دیجیتال نور

در این کتابخانه بخش بزرگی از منابع و متون اصلی علوم اسلامی با موضوعات مختلف در قالب نرم افزار به کاربران ارائه می شود.

 1. کتابخانه آنلاین

تعداد بسیار زیادی کتاب ارزشمند برای استفاده کاربر و کاهش هزینه های دسترسی به اطلاعات، در این کتابخانه قرار داده شده است. همچنین این امکان را برای کاربران فراهم آورده است که اگر منبع خود را در سایت نیافتند به راحتی آن را سفارش دهند.

 1. کتابخانه دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی

این کتابخانه که در سال ۱۳۱۶ تاسیس شد از ادغام مرکز خدمات کتابداری در سال ۱۳۵۸، ادغام سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی در کتابخانه ملی در سال ۱۳۷۸ و در نهایت در سال ۱۳۸۱ نیز شورای عالی اداری تصویب کرد که کتابخانه ملی و سازمان اسناد ملی با هم ادغام شوند و سازمان فعلی را تشکیل دادند.

 1. کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

این کتابخانه که بزرگترین کتابخانه دانشگاهی ایران است دارای مجموعه ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه های مختلف علوم و فنون و ادب است.

 1. کتابخانه الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی

این کتابخانه که از کتاب های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شده است دارای امکاناتی نظیر جستجوی مورد نظر در تمام کتابخانه و کلیه کتابها، دسترسی موضوعی به کتاب ها و… است.

ترجمه مقاله

5 دیدگاه دربارهٔ «کتابخانه مجازی : بهترین کتابخانه های اینترنتی آنلاین ایرانی»

 1. سلام و عرض ادب می‌کنم.
  غلامعلی کشانی هستم، مترجم.
  کارهایم در آدرس زیر می توانند در کتابخانه‌ی دیجیتالی شما استفاده شوند، مخصوصا دو کتابِ چاپ نشده‌ی
  “سارودایا، بهروزی برای همه”، اثر گاندی و “برچیدنِ همه‌ی احزاب” اثر سیمون وی.
  https://ghkeshani.com/translations/

  با احترام، کمترین.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.